Emase kassi indlemine ehk rahvakeeli jooksuaeg on kassiomanikele teada tüütu aeg. Kass muutub närvilisemaks, mõnikord agressiivsemaks, mõnikord jälle segavalt lähedustotsivaks. Tavaliselt kaasneb selle perioodiga valjuhäälne eneseväljendamine, enese nühkimine mööda maad, veeretamine. Iseloomulik on, et kui kassi silitada, ajab ta tagakeha püsti ja tunneb silitamisest tavapärasest suuremat mõnu. Isu võib olla väiksem. Kui ind kestab kauem või esineb väga sagedasti, kaasneb sellega märgatav kaalulangus. Häbemest võib erituda veresegust eritist. Kass tegeleb oma sabaalusega tavalisest sagedamini.
Inna vastu on põhimõtteliselt kolm varianti. Neljas variant on omanike tugevad närvid. Kassi puudutavatest vahenditest tulevad kõne alla tabletid, süstid ja operatsioon. Nii tabletid kui süstid on sarnase toimega ja lükkavad tüütut innaaega edasi nii kaua kui nad toimivad. Tablette, mida saab vaid retsepti alusel või oma loomaarstilt, kes on looma üle vaadanud, tuleb anda kord nädalas. Reeglite järgi peaks ind algama siis, kui tabletiandmine ära lõpetada või lihtsalt unustada. Samas muudab võõras hormoon ehk tablett looma enda olukorda sel määral, et innatsükli taastumine võib pikemalt aega võtta. Kui innaaeg on juba peale hakanud, tuleks tablette anda kord päevas seni kuni innatunnused kaovad, edasi jälle kord nädalas.
Sama toimega süstid mõjuvad reeglina kauem – kuni kuus kuud.
Nii tablettidel kui süstidel on kõrvalmõjud ning mõlemad soodustavad piimanäärme- ja munasarjakasvajate, maksahaiguste ning emakapõletike teket.
Suhteliselt vähem koormab kassi organismi ühekordne narkoos ja selle ajal tehtav operatsioon – steriliseerimine. Selle käigus eemaldatakse emakas ja munasarjad. Võimalik on ka mõni organ neist alles jätta kuid siis jäävad alles nii jooksuajad kui võimalus allesjäänud organites patoloogia tekkimiseks.
Väga üksikutel kassidel jääb peale steriliseerimisoperatsiooni alles innasarnane käitumine. Poegade sünnitamine saab igal juhul välistatud.
Soovitav on steriliseerimisoperatsioon ette võtta enne esimest jooksuaega – st tavaliselt kuuekuuselt. Müüt, et kass peaks ikka enne ühe pesakonna poegi sünnitama, ei pea paika. Tema füüsilist ega vaimset tervist ei mõjuta see kuidagi. Kassipoegi sünnib meil niigi liiga palju. Vastutustundlik kassomanik lepib varem või hiljem loomakliinikus kokku aja operatsiooniks.
KASSI STERILISEERIMINE
Soovitav on hoida kass vähemalt kaksteist tundi enne operatsiooni söömata. Selleks on parem planeerida aeg lõikusele päeva esimeses pooles.Silmadesse paneme narkoosi ajaks geeli, mis võib mõne aja pärast näida karvana. See on selleks, et silm ära ei kuivaks, sest loomal on narkoosis olles silmad lahti ja ta ei niisuta neid laugude liigutamisega nagu ärkvel olles.
Peale steriliseerimist on kassile meie poolt tehtud äratus, kuid narkoosi mõjul on ta enamasti uimane ja võib kliinikus või hiljem kodus magama jääda. Mõnel juhul võib loom peale narkoosist ärkamist oksendada. Kui kaua kass veel kodus magab, on raske arvata. Üldjuhul ärkavad nooremad loomad narkoosist kiiremini, vanemad, kellel on aegalasem ainevahetus, magavad kauem. Mõni kass magab paar tundi, mõni õhtuni või hommikuni. Üldjuhul eelistab loom operatsioonipäeval magamist ka nn äratusega narkoosi korral.
Kodus asetage loom kindlasti põrandale, et ta liikuma hakates ei saaks kuskilt alla kukkuda. Narkoosist ärkav loom on justkui purjus ja ei koordineeri oma liigutusi. Kui kiisu saabub koju transportpuuris, on otstarbekaim ta sellese ka jätta, asetades puuri põrandale ja avades puuriukse. Veenõu peab olema loomale kättesaadav. Üldjuhul võib kass peale steriliseerimisoperatsiooni ka samal päeval süüa.
Tähtis on toidu kvaliteet – seda kogu elu jooksul. On olemas spetsiaalsed steriliseeritud kassidele mõeldud toidud, mis aitavad hoida õiget kehakaalu (peale operatsiooni kipuvad kassid kaalus juurde võtma).
Kuigi üldjuhul ei vaja kass nahasiseste õmbluste kaitseks vesti (ega kraed), soovitame seda siiski kasutada kümne päeva jooksul. Krae on loomale ebamugavam ja sellega harjumine võtab paar päeva aega, samas aga poevad nutikamad kiisud vestist imekombel siiski välja. Kord päevas võiks haava üle vaadata, et veenduda selle korrasolekus. Operatsiooniärrituse tõttu tekkinud turse peaks kaduma paari päevaga. Kauemaks jääb kõva “tükk” haava kohal naha all, mille moodustavad kõhuseina õmblused.
Lõikusejärgselt saate küsimuste tekkimisel alati kliinikusse tagasi helistada ja arstiga nõu pidada.