Puukborrelioos – Tatari Loomakliinik

Puukborrelioos

Puukborrelioos on haigus, millesse inimesed ja loomad võivad nakatuda puukide vahendusel. Kui haigusetekitaja on puugi süljega organismi jõudnud, püsib ta seal tõenäoliselt kogu selle eluaja hammustuse kohal või selle läheduses nahas. Väga vähestel koertel hakkavad haigusetekitajad paljunema ja liiguvad läbi sidekoe, kaasaarvatud liigesekõhr, puugihammustuskoha poolt alates.
Peremeesorganismi – st koera haigestumine on seotud põletikulise reaktsiooniga liigesekõhres. tick-1465065_1920Vaatamata pikaajalisele, kuid või aastaid kestvale ravile, jäävad haigusetekitajad organismi püsima.Miks üks või teine loom haigestub, pole lõpuni välja selgitatud.
Haigestumine toimub 2 kuni 5 kuud peale puugihammustust. Haigel koeral on palavik, ta on isutu, loid, lonkab vahelduvalt mitut jäset. On täheldatud neerupuudulikkuse teket.Viimast eriti kuldsetel ja labradori retriiveritel ning Berni karjakoertel.
Haigust täpselt diagnoosida on keeruline kuna ka haigusekandjatel kuid kliiniliselt tervetel loomadel annab vereanalüüs positiivse vastuse. Kas käesolev haigus on põhjustatud just borrelioositekitaja poolt, jääb selgusetuks. Samas ei välista proovi negatiivne vastus haigusetekitaja leidumist organismis.
Haigust aitab ennetada vaktsineerimine, mida tehakse vähemalt kaheteistnädalastele koertele kord aastas. Esmakordsel vaktsineerimisel tuleks teha kordussüst kahe-kolme nädala pärast.